Wyposażenie nowoczesnego zakładu przemysłowego

Dbałość o nowoczesne wyposażenie oraz zapewnienie najlepszej wydajności produkcji to podstawowe zadania zarządzających różnego rodzaju zakładami przemysłowymi. Aby osiągnąć te cele niezbędna wydaje się wysokiej klasy śrutownia. Od długiego czasu powszechny element wyposażenia wielu hal produkcyjnych. W dzisiejszym artykule chcemy nieco bardziej przybliżyć tematykę śrutownic.

Rodzaje śrutowni

Na wstępie warto zaznaczyć, że urządzenia do śrutowania charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. W dzisiejszym artykule skupimy się na śrutownicach wirnikowych przelotowych. Oprócz nich na rynku możemy spotkać także produkty takie jak śrutowniabębnowa, zawiesiona czy stołowa. Spora różnorodność to także specjalizacja tychże maszyn. Już za chwilę poznacie również ich budowę.

Serce maszyny do śrutowania

Bardzo ważnym elementem, który posiada maszyna do śrutowaniajest oczywiście komora śrutownicza. Zazwyczaj jest ona wykonywana ze stopu metali. Ich zadaniem jest znaczne podniesienie odporności tej części na ścieranie. Coraz częściej spotyka się także śrutownice, których komora śrutownicza pokryta jest od wewnątrz warstwą manganu. Ten zabieg ma dodatkowo podnieść trwałość całego elementu i uczynić go niemalże niezniszczalnym. Tak naprawdę to w komorze śrutowniczej zachodzi właściwy proces oczyszczania belek i rur metalowych. Wszystkie te elementy trafiają do komory dzięki specjalnemu podajnikowi. Może mieć on postać rolotoku lub taśmociągu. Poszczególne modele urządzeń do śrutowania mogą się różnić między sobą tym elementem.

Wracając jeszcze na chwilę do komory śrutowni należy zaznaczyć, że w jej wnętrzu znajdują się tzw. koła rzutowe. Obracają się one z maksymalną prędkością 2900 obr/min. Ich liczba może się wahać między 4 a 8 sztuk. Ich równomierne rozmieszczenie sprawia, że maszyna do śrutowania pracuje w sposób maksymalnie wydajny.

Turbina z kołnierzem

Bardzo ważnym elementem oczyszczarki wirnikowej jest także turbina. W nowoczesnych maszynach jest ona wyposażona w kołnierz silnika elektrycznego. Jego głównym zadaniem jest obniżenie obciążenia całego zespołu rzutowego. To z kolei znacznie poprawia wskaźniki eksploatacji oraz obniża koszty konserwacji maszyny do śrutowania. Moc turbiny może wahać się w zakresie 7,5-11 kW. Co ciekawe niektóre śrutownieposiadają nawet kilka turbin. Jest to zależne od ich szczególnego przeznaczenia, charakteru oraz natężenia pracy. Producenci urządzeń do śrutowaniadają możliwość indywidualnej konfiguracji śrutownic wedle potrzeb danego zakładu.

Panel sterowania śrutownicą

Omawiając urządzenia do śrutowania warto także wspomnieć o szeregu czujników, jakie zostały rozmieszczone w poszczególnych elementach maszyny. To one mają za zadanie na bieżąco diagnozować urządzenie i alarmować operatora w przypadku ich nieprawidłowego działania. Czujniki znacznie podnoszą poziom diagnostyki a tym samym obniżają koszty serwisowania śrutownic.

Nowoczesne oczyszczarki wirnikowe posiadają również specjalny panel sterowania, za pomocą którego operator może regulować ich pracę. Panel na bieżąco wyświetla także wszystkie dane, jakie rejestrują czujniki. To znacznie podnosi standardy pracy urządzenia. Dzięki rozwiniętemu systemowi bezpieczeństwa śrutownie są dużo mniej narażone na uszkodzenie a tym samym przestój. W przypadku zakładów przemysłowych i ciągłości produkcji ma to znaczenie niebagatelne.

Ten krótki artykuł powinien przybliżyć Wam specyfikę działania śrutownic. Jednocześnie jest on jedynie wstępem do szerszego spojrzenia na temat oczyszczarek wirnikowych. Pamiętajmy bowiem, że na rynku dostępne są różne rodzaje i konfiguracje. A każda z nich wymaga odrębnego omówienia.