Walka o nieruchomość

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości, a chcesz z niej zrezygnować? Chcesz pozbawić innego współwłaściciela praw do wspólnej nieruchomości? Masz problem ze współwłaścicielem, a nie wiesz do kogo się udać? Jeżeli szukasz informacji na ten temat, to doskonale trafiłeś. W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na postawione pytania oraz wzbogacić Cię w dodatkową w zakresie dotyczącą zniesienia współwłaści nieruchomości. Tak, więc zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu, na dzięki któremu ten temat  w ogóle Tobie nie zagrozi.

Co zrobić, aby uzyskać niezależność do nieruchomości?

Jeżeli jesteśmy współwłaścicielami pewniej nieruchomości i podmioty tej współpracy nie wywiązują się z jej warunków na naszą niekorzyść, to należy jak najszybciej to zmienić. Bez wątpienia nikt nie chce się męczyć ze współwłaścicielem, który w stosunku do nas nie jest do końca fair. Jeżeli chcemy to zmienić, należy podjąć czynności, które obejmować będą zniesienie współwłasności nieruchomości. Jest to zapisek, w Polskim prawie, który umożliwia nam skorzystania z takiego prawa, którym jest zniesienie współwłasności nieruchomości. W przypadku, kiedy jest to możliwe sprawę załatwiamy polubownie. W momencie, kiedy współwłaściciele nie mogą dojść do porozumienia, czyli na przykład, gdy jedna ze stron sprawia jakiekolwiek problemy, należy sprawę skierować do sądu.

Zniesieniem współwłasności nieruchomości za porozumieniem stron lub bez porozumienia między stronami

Polubowne zniesienie współwłasności nieruchomości odbywa się, gdy obie ze stron uzgadniają na odpowiednie warunki i się na nie zgadzają. Po uzgodnieniu warunków wszystkich współwłaścicieli należy udać się do wybranej kancelarii notarialnej. W kancelarii za pośrednictwem osoby jej reprezentującej, czyli notariusza nastąpi sporządzenie aktu notarialnego i uaktualnienie księgi wieczystej.Po całej sprawie strony rozchodzą się bezkonfliktowo i z zadowoleniem. Natomiast drugim rozwiązaniem tej sprawy jest  sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości. Ten rodzaj zniesienia współwłasności ma miejsce w momencie, kiedy porozumienie między stronami konfliktu nie jest możliwe. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do sądu o rozwiązanie całej sprawy. Sąd ma możliwość podjęcia trzech decyzji. Nieruchomość zostaje wtedy rozdzielana po równo na współwłaścicieli, przyznawana jest jednemu właścicielowi lub po prostu zostaje ona sprzedana. Kwestia sprzedana jest często sprawą bardzo problematyczną.

Do kogo się udać, gdy chcę ustalić zniesienie współwłasności nieruchomości

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do sprawy zniesienia współwłasności, w takiej sytuacji powinniśmy udać się do notariusza. On nam doradzi. Notariusz po to jest, aby nakierować nas, gdy jesteśmy w potrzebie, a nasza potrzeba obejmuje jego zakres pracy. Powie nam co należy zrobić, gdzie się udać oraz jakie kroki należy podejmować. Istnieje duża szansa, że on sam zajmie się tą sprawą. Sprawy zniesienia współwłasności nieruchomości, tak jak i poświadczenia dziedziczności wraz testamentem notarialnym stanowią podstawowe obowiązki notariuszy. Dlatego dział spadku oraz nieruchomości takich kancelarii jest bardzo oblegany tymi sprawami. Sprawy te należą do bardzo ważnych, w kontekście kancelarii notarialnych. Sprawy te nie mogą być wykonywane jednak przez byle kogo. Do takich zleceń wyznacza się najczęściej bardziej doświadczonych notariuszy. Jest to szczególnie w kontekście efektywności całej pracy. Jestem przekonany, że przedstawiony, przeze mnie artykuł okazał się pomocny.