Tworzywa sztuczne, a ekologia

W ostatnich latach przywiązuje się coraz większą wagę do ekologii i nie ma w tym nic dziwnego. Widzimy coraz wyraźniej jak bardzo zanieczyszczona jest nasza planeta i jak jest niszczona, więc obawiamy się o jej przyszłość i nasze własne bezpieczeństwo. Właśnie dlatego wielu ekologów sprzeciwia się używaniu takich materiałów jak plastik, czy innego rodzaju tworzywa sztuczne. Już ze szkoły pamiętamy, że tego typy elementy rozkładają się bardzo długo i niszczą planetę, zakłócając pracę ekosystemów oraz ingerując w życie zwierząt. Jednak czy używanie polipropylenu jest naprawdę tak bardzo złe? A może jednak ma jakieś plusy i coś na swoje usprawiedliwienie? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii, zwracając uwagę między innymi na proces produkcji przedmiotów z jego wykorzystaniem

Tworzywa sztuczne z innego punktu widzenia

Co ciekawe, produkcja elementów z tworzyw sztucznych sama w sobie nie jest zła. Wykonuje się je bowiem z granulatu, który powstaje między innymi poprzez recykling innych materiałów. Można więc powiedzieć, że jest to proces w ogólnym zarysie zgodny z założeniami ekologii, gdyż produkty polipropylenowe pozyskuje się z już przetworzonych elementów. Ponadto, zużyte przedmioty wykonane z tego materiału również poddaje się na początek czyszczeniu, a następnie obróbce i recyklingowi, na skutek którego powstaje granulat, który można wykorzystać w procesie produkcji kolejnych przedmiotów plastikowych. Niestety, wspomniany granulat jest minimalnie toksyczny, więc nie można go zastosować do produkcji przedmiotów mających styczność z żywnością, czy do wytwarzania zabawek, jednak tego rodzaju tworzywa sztuczne zastosować można przy produkcji elementów konstrukcyjnych, czy takich, których używamy w charakterze mebli ogrodowych, koszy na śmieci i wielu innych.

Tworzywa sztuczne – przykłady złego wykorzystania

Widzimy więc, że sam proces wytwarzania plastiku bazuje na recyklingu, czyli jest w pewnym stopniu ekologiczny. Problemem jest fakt co człowiek robi z takimi przedmiotami, kiedy już się zużyją. Niestety, wielokrotnie brakuje nam odpowiedzialności i to właśnie dlatego widzimy przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych pływające w rzekach, morzach i oceanach, czy po prostu leżące częstokrotnie na ulicach w miastach i państwach, które nie przykładają do ekologii tak dużej wagi. Problem leży więc najczęściej nie tyle po stronie samego materiału, jakim jest polipropylen, a który można przerobić na drodze recyklingu, ale raczej po stronie człowieka, który tę kwestię zaniedbuje.