Sprawa zniesienia współwłasności nieruchomości

Chcesz się dowiedzieć na czym polega proces zniesienia współwłasności nieruchomości? Interesuje Cię to kto go dokonuje? Znalazłeś się w sytuacji, w której musisz dokonać zniesienia współwłasności nieruchomości? Doskonale trafiłeś. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat zniesienia współwłasności nieruchomości. Jeżeli jesteś bardzo ciekawy i chcesz się dowiedzieć rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś, to zapraszam do lektury.

Zniesienie współwłasności nieruchomości 

Jest to bardzo interesująca sprawa, którą zajmują się notariusze. Należy ona do grupy tych ulubionych, w kancelarii notarialnej. Notariusze w imieniu kancelarii notarialnej zajmują się wszystkimi zleceniami, ale zniesienie współwłasności nieruchomości przysługuje jednak tym bardziej doświadczonym w kancelarii. Jest to bardzo poważna sprawa. Nie każdy notariusz, wie jak podejść do tej sprawy, tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z doświadczonym, młodym notariuszem. Proces, o którym mowa, czyli zniesienie współwłasności nieruchomości, jest długotrwały i wymaga odpowiedniego podejścia do całej sprawy. Wracając do pytania: Czym tak naprawdę jest zniesienie współwłasności nieruchomości?

Jest to nic innego jak pozbawienie określonym właścicielom praw do nieruchomości. Ograniczenie praw jednym współwłaścicielom, powoduje nadanie bezwzględnych praw do danej nieruchomości drugim współwłaścicielom. Mianem nieruchomości określa się mieszkanie lub działkę.

Jakie są rodzaje zniesienia współwłasności nieruchomości?

Zniesienie współwłasności nieruchomości może odbywać się na dwa sposoby. Może ono występować za porozumieniem stron, a w przypadku wystąpienia różnych komplikacji bez porozumienia. Gdy miejsce ma porozumienie zawarte przez współwłaścicieli danej nieruchomości lub działki, to zniesienie współwłasności nieruchomości odbywa się za pośrednictwem kancelarii notarialnej. W imieniu każdej kancelarii działa notariusz. Tak samo jest w tym przypadku. Notariusz sporządza akt notarialny, w kancelarii, w obecności wszystkich współwłaścicieli. Kolejnym etapem wykonywanym przez niego jest założenie lub nowelizacja istniejącej już księgi wieczystej. Po tym wszystkim następuje zniesienie współwłasności nieruchomości i prawo do działki lub mieszkania. Jednej ze stron zostaną pozbawione prawa i oddane na rzecz pozostałych podmiotów. Cała sprawa odbywa się w przyjaznej atmosferze, w której pośredniczy notariusz, w wybranej przez nas kancelarii notarialnej. Jej wybór jest zależny tylko i wyłącznie od stron zainteresowanych dokonaniem zniesienia współwłasności nieruchomości. Kolejna metoda ma miejsce w przypadku braku porozumienia obydwu stron. Mamy do czynienia wtedy z sądowym zniesienie współwłasności nieruchomości. 

Do kogo się udać w sprawie zniesienia współwłasności nieruchomości?

Całą tą sprawą zajmują się kancelarie notarialne. W ich imieniu działają notariusze. Notariusze pracują na dobre imię swojego pracodawcy, lub własnej firmy, którą jest kancelaria. Notariuszami zostają osoby wyuczone, ponieważ ten zawód tak jak w przypadku prawników, wymaga wiele lat ciągłej nauki. Nie oznacza to jednak, że po ukończeniu studiów przez prawników oraz notariuszy, mogą sobie pozwolić na labę. Nic bardziej mylnego. Pomocą prawna, którą są obydwie grupy na codzien spotyka się z przepisami prawa, a ze względu na ciągłe ich zmiany, muszą je śledzić na bieżąco i się ich uczyć. Jest to potrzebnie w każdej sprawie pełniącej przez notariuszy. Przykładem jest dział spadku. Niby oczywisty, jednak sporządzanie testamentów notarialnych oraz aktów poświadczenia dziedziczenia również wymagają ogromnej wiedzy w tym zakresie.