Prywatna konsultacja kardiologiczna – kardiolog Chorzów

Duże tempo pracy, stres, przewlekłe choroby, nadciśnienie i nadwaga mogą prowadzić do pojawienia się problemów kardiologicznych. Uczucia kołatania serca, duszności, kaszlu i nagłej utraty wagi nie należy bagatelozować. Kiedy pojawi się jedna z powyżej wymienionych dolegliwości, okoliczność tę warto omówić ze specjalistą. Kardiolog Chorzów prowadzący prywatną praktykę lekarską wykona i zleci niezbędne badanie diagnostyczne.

Główne czynniki ryzyka wystąpienia chorób kardiologicznych

Choroby sercowo- naczyniowe są najczęstszym powodem zgonów w Polsce – odpowiadają za blisko 50 % śmierci i współczynnik ten stale się podnosi. Głównym powodem problemów kardiologicznych jest nadużywanie używek, palenie papierosów, nadwaga, otyłość, zbyt mała aktywność ruchowa. Na problemy z sercem przekłada się również stres, duże tempo pracy, choroby przewlełe tj. jak cukrzyca oraz zaburzenia psychiczne. Wiadomo również, że zachorowalność jest większa u mężczyzn i ryzyko wystąpienia zawału wzrasta z wiekiem.

Najczęściej występujące choroby serca

Praktyka lekarza kardiologa z Chorzowa wskazuje, że do najczęstszych chorób układu krążenia należy:

  • nadciśnienie tętnicze, czyli podwyższone tętno krwi, któremu towarzyszą bóle i zawroty głowy rano i zaraz po przebudzeniu, mroczki przed oczami, problemy z zaśnięciem, kołatanie serca, potliwość, duszność, uczucie ciągłego zmęczenia. Dobry kardiolog leczy nadciśnienie tętnicze przepisując niedrogie i ogólnodostępne leki.
  • niewydolność serca, czyli stan, w którym serce nie jest w stanie prawidłowo pracować. Problem polega na niemożności przepompowania odpowiedniej ilości krwi, co przekłada się na niedotlenienie organizmu oraz dostarczenie mu zbyt małej ilości składników odżywczych. Dobry kardiolog już przez sam wywiad z pacjentem jest w stanie postawić diagnozę. Niewydolności serca towarzyszy bowiem uczucie duszności i zmęczenia, szybkie męczenie się i nietolerancja wysiłku fizycznego oraz obrzęk za mostkiem związany z zatrzymaniem wody w organizmie.
  • choroba wieńcowa, czyli niedokrwienie serca jest skutkiem niewłaściwego zapotrzebowania serca w krew tętniczą przez naczynia wieńcowe. Głównym objawem choroby wieńcowej jest uczucie bólu w klatce piersiowej, ucisk i gniecenie zazwyczaj w czasie nadmiernego stresu, podczas posiłku lub w czasie przebywania na zimnym powietrzu.
  • zawał jest najbardziej rozpoznawaną chorobę kardiologiczną. Do zawału prowadzinagłe powstanie martwicy części mięśnia sercowego i przerwanie doprowadzania do niej krwi przez odpowiednio długi czas. Typowym objawem zawału, który można rozostać w miarę wcześnie kontaktując się z dobrym kardiologiem jest ból za mostkiem.
  • arytmia serca, czyli zaburzenie prawidłowego rytmu serca (częstości i miarowości lub jednego z nich). Częstość skurczów może być zbyt szybka prowadząc do częstoskurczu, lub spowolniona wywołując rzadkoskurcz. Częstoskurcz może prowadzić do migotania komór serca lub jego przedsionków.
  • wada serca (wrodzona lub nabyta) powodująca nieprawidłowy przepływ krwi, wady rozwojowe, przeciążenie organizmu.

Każdą z powyżej wymienionych chorób można śmiało leczyć, podejmując współpracę z doświadczonym kardiologiem.