Kupujemy mieszkanie w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

Kupno mieszkania to dla wielu z nas bardzo ekscytujący moment, zwłaszcza że w końcu będziemy mieszkać na swoim. Aby jednak zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe mieszkanie, warto do jego zakupu podejść racjonalnie. Co to oznacza? Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Jakich dokładnie? Prezentujemy je poniżej!

Metraż mieszkania

Kluczowe znaczenie powinno mieć dla nas to, jaki dokładnie metraż ma dane mieszkanie. Szukając czegoś odpowiedniego dla siebie, powinniśmy dokładnie wiedzieć, jakiej wielkości mieszkanie nas interesuje. Czy ma to być mieszkanie duże i przestronne z kilkoma pokojami? Czy może jednak interesuje nam małe mieszkanko na przykład z dwoma pokojami, w tym jednym przeznaczonym na salon? Na pewno przy wyborze metrażu należy wziąć pod uwagę przyszłość, czyli to, czy ma to być mieszkanie tylko dla nas, czy też dla naszych dzieci. Osoby planujące rodzinę powinny stawiać na większe mieszkania, bo jak pojawią się dzieci, to mniejsze lokum stanie się po prostu za ciasne. Ułatwione zadanie mają osoby, które już odchowały dzieci i seniorzy, ponieważ oni wcale już nie potrzebują tak dużo miejsca, jak kiedyś, więc mogą stawiać na mniejsze rozwiązania.

Stan techniczny mieszkania

Po metrażu musimy przyjrzeć się bliżej stanowi danego mieszkania. W przypadku mieszkań nowych, czyli takich, które kupowane są bezpośrednio od dewelopera, problem znika, ponieważ bemowo nowe mieszkanie zapewni w idealnym stanie. Dlaczego? Wszystkie budynki, zanim zostają oddane do użytku, są sprawdzane przez ekspertów. Jeśli coś by było nie tak, to inwestor musiałby nanosić poprawki do tego momentu, aż stan techniczny pozwoli na jego zagospodarowanie. Jednak osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, już muszą o tym pamiętać. Nigdy nic nie wiadomo, z jakim dokładnie mieszkaniem mamy do czynienia. Czasami nawet pod świeżo wymalowanymi ścianami może kryć się stara instalacja, którą trzeba wymienić. Jeśli nie chcemy narazić siebie na gruntowne remonty i przy okazji dodatkowe koszty, powinniśmy sprawdzać każdy aspekt danego mieszkania.  

Stan prawny mieszkania

W chwili, gdy już będziemy zdecydowani na konkretne mieszkanie i będziemy stali przed podpisaniem umowy przedwstępnej, powinniśmy jeszcze sprawdzić stan prawny mieszkania. Dotyczy to jednakowo nowych mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Sprawdzenie ksiąg wieczystych pozwala określić, czy dane mieszkanie nie ma na sobie żadnych zobowiązań finansowych, czy też roszczeń od osób trzecich. Dzięki temu unikniemy nie tylko rozczarowania, ale również problemów finansowych.

Ceny

Ważny aspektem powinna być również dla nas cena, ponieważ powinna być adekwatna do posiadanych przez nas środków. Aby uniknąć sytuacji, w której okaże się, że wybrane przez nas mieszkanie jest dla nas za drogie, warto wcześniej sprawdzić swoje finanse. Przede wszystkim warto ustalić, ile dokładnie możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, jak również, czy potrzebny nam będzie kredyt.