Industrialna turystyka na Śląsku

Industrialna turystyka, z jakiej słynie Śląskie z roku na rok jest coraz popularniejsza. W 2016 roku 42 obiekty Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego leżące aż w 27 miastach regionu odwiedziło prawie 764 tys. turystów (o 10 proc. więcej niż rok wcześniej). Wśród nowych atrakcji, które włączono do Szlaku, były na przykład Browar Zamkowy w Cieszynie i Familoki – zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.

Co ważne to trend, który przybiera na sile. Turyści oczekują jednak od nas, że będą mogli jeszcze lepiej poznać kulturę górniczą, charakterystyczne stroje, potrawy, posłuchać śląskiej gwary. Doświadczyć odmienności kulturowej. Każdy mieszkaniec województwa śląskiego wie, czym jest konurbacja śląska, jak posługiwać się gwarą oraz zna odpowiedź na pytanie: Czy jedziesz do Tych, czy Tychów? Wie również, z jakich zabytków słynie region. Co powinni wiedzieć Ci, którzy na Śląsk jadą po raz pierwszy i chcą poznać południe Polski? Szlak Zabytków Techniki- Śląsk to jeden z nielicznych regionów Polski, który oferuje tematyczny szlak turystyczno-kulturowy, łączący kultowe obiekty dziedzictwa przemysłowego regionu. To właśnie Szlak Zabytków Techniki jedynie w 2016 roku przyciągnął  ponad 764 tysiące turystów do południowej części Polski. Dzięki temu umożliwił zwiedzającym poznanie bliżej centrum Śląska, ale również mniej popularnych miejsc i typową dla Ślązaków tradycję.

Wartymi uwagi dla turystów były i są między innymi kopalnia Guido, Osiedle Nikiszowiec, czy Zabytkowa Kopalnia Srebra. Muzeum Piwowarstwa- Kolejnym istotnym punktem trasy zwiedzania Śląska są również liczne browarnie. Od tych bardziej popularnych w Tychach, Żywcu czy Cieszynie po lokalne zakłady piwowarstwa to jest Reden Chorzów, Bielitzer z Bielska-Białej, Majer z Gliwic czy Bierhalle z Katowic. Nie tylko mieszkańcy regionu doceniają własne, rodzime trunki, ale coraz częściej są to również turyści. Dla wielu to najważniejszy punkt podróży – zwiedzanie Tyskich Browarów Książęcych, Browaru Żywiec czy lokali z regionalnym piwem. Nietypowe miejsca i atrakcje na Śląsku- Wielu turystów do województwa śląskiego przyciągają również jedyne w Polsce, a nawet na świecie miejsca takie, jak pustynia czy największa drewniana konstrukcja. Pustynia Błędowska, bo to o niej mowa, to ponad 33 km2 powierzchni.

Mieszkańcom regionu znana jest z dawnego poligonu czy planu filmowego Faraona Bolesława Prusa. Teraz natomiast stanowi miejsce maratonów, rajdów czy paintballa. Podobno również na tej pustyni można doznać zjawiska fatamorgany, co zapewne odwiedzający próbują sprawdzić. Kolejną wspomnianą atrakcją jest maszt radiostacji (o wysokości 111 metrów) znajdujący się w Gliwicach. Konstrukcja w pełni wykonana z drewna, bez żadnego stalowego gwoździa, jest najwyższą tego typu budowlą na świecie. Z jej wieży przy dobrej widoczności można zobaczyć Górę Świętej Anny, fragment pasma Beskidów czy Tatry.