Emalia do drewna

Drewno to doskonały materiał do tworzenia mebli i dekoracji. Wykorzystywany właściwie w każdym stylu wnętrzarskim, zdaje się mieć ponadczasowy charakter. Dla osób o zdolnościach manualnych jest to doskonałe tworzywo do pracy. Łatwo w nim wycinać i rzeźbić. Emalia do drewna w dowolnym kolorze i Twoje dzieło może wpisać się w drewnianą kulturę lub przynajmniej zapadnie w pamięć najbliższych.

Drewniana przeszłość

Z drewna wykonywano przedmioty ciężkie, barokowe bogato rzeźbione lub proste, chłodne, powściągliwe w treści. Drewno od wieków było materiałem bazowym sztuki ludowej i sakralnej. Ze względu na zacofanie regionu, najwięcej zabytków zachowało się na terenach zaboru austriackiego. Są to głównie kapliczki i figurki katolickich świętych. Współcześnie również wykorzystuje się je w sztuce, także użytkowej. Drewno wróciło do łask dzięki japońskiemu stylowo wabi-sabi, który preferuje naturalne surowce, powtórne wykorzystanie materiałów i ogólną bliskość z naturą. Bardzo popularne w wystroju wnętrz są drewniane stoły, meble i naczynia, na przykład patery. W stylu wabi-sabi, czyli minimalistycznym sposobie dekorowania wnętrz, drewno ma swoją kluczową rolę.

Zostań artystą

Na rynku są emalie do drewna, dzięki którym możemy pokusić się o własne projekty artystyczne, bezpieczne, wodorozcieńczalne, niezagrażające zdrowiu. Własnoręcznie stworzony element dekoracyjny do kuchni lub salonu może stanowić wspaniałą pamiątkę lub idealny prezent. Jeśli brakuje ci pomysłu na prezent urodzinowy lub ślubny warto zastanowić się nad stworzeniem ramy ściennej do zdjęć. To pomysł rodem w stylu wabi-sabi. Możesz bowiem wykorzystać stare deski i zbić z nich ramę w bardzo modnym stylu. Dobierając kolory do gustu osoby, dla której przygotowujesz prezent, możesz zdecydować się na trochę więcej emaliowego szaleństwa, na przykład dekorację w stylu Boho. Styl Boho to szalona Cyganeria, kolory tęczy, gorących Indii i Bliskiego Wschodu. Charakteryzuje się bogatymi zdobieniami i szaleństwem oryginalności.

Jak zrobić ramkę w stylu wabi-sabi krok po kroku

Stare deski należy oczyścić, wysuszyć, odtłuścić, usunąć z nich wszelkie powłoki farb i lakierów. Następnie powierzchnię należy wypolerować i oczyścić z pyłu. Emalia do drewna doskonale przylgnie do tak czystej powierzchni i stworzy idealną bazę, dla naszej nowej ramki. Możemy zdecydować się na odważne połączenia kolorów, na przykład żółtego z czerwonym, które będzie jednocześnie bardzo optymistyczne, lub trochę bardziej stonowane, na przykład granatu z żółtym. Możemy także zupełnie rezygnować z kolorów i przemalować naszą ramkę białą farbą lub bejcą. Tutaj kluczowa będzie znajomość wystroju wnętrz osoby, dla której szykujemy prezent. Znając gust solenizanta łatwiej będzie nam dobrać kolory z palety farb do drewna. Po wyschnięciu ramkę możemy zapakować w folię i przewiązać u góry rafią, czyli dekoratorską słomą. W ten sposób nawet nasze opakowanie wpisze się w nowoczesne trendy stylu wabi-sabi.