Bierzemy rozwód – od czego zacząć, jak postępować, czy zatrudnić prawnika?

Chociaż rozwody w Polsce odbywają się stosunkowo często, rzadko bierzemy pod uwagę to, że może spotkać to nas. Kiedy już jednak to dojdzie pojawia się wiele wątpliwości, nie wiemy jak w ogóle zabrać się do sprawy rozwodowej. Najgorzej jest na pewno, kiedy jesteśmy wówczas pozostawieni samemu sobie. Ciężko jest czasami sprostać taki natłokowi obowiązków formalności, kiedy myślami jesteśmy zdecydowanie gdzieś indziej. Być może rozwiązaniem jest zatrudnienie adwokata od rozwodów?

Nie wiemy wielu rzeczy, kiedy musimy wziąć rozwód – od czego zacząć, jak mogą przedstawiać się koszty rozwodu, a także jakie są tego finalne konsekwencje. Adwokat od rozwodów pomoże nam w tych trudnych chwilach i rozwieje wszelkie wątpliwości. Kluczem jest jednak wiedzieć, jak postępować w tym momencie, aby wybrać dobrego prawnika. Okazuje się, że nie jest to jednak takie łatwe, a wybór na „chybił trafił” może okazać się bardzo nietrafnym pomysłem. Warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które znacznie ułatwią nam to zadanie.

Poszukiwania czas zacząć…

Najlepiej jest się dowiedzieć, czy ktokolwiek z naszego otoczenia miał już do czynienia ze sprawami rozwodowymi. Nawet jeśli był tylko postronnym świadkiem takich procesów, warto dopytać o wszelkie szczegóły i przebieg. Czasami będzie to też szansa, aby otrzymać rekomendacje dotyczącą jakiego adwokata. Zawsze lepiej jest postawić na osobę sprawdzoną i godną zaufania. Nie musimy jednak od razu decydować się na współpracę. Zawsze konieczna jest wcześniejsza weryfikacja.

Posłuży nam do tego Internet. Sieć będzie też dobrym miejscem, aby odnaleźć prawnika, jeżeli żadnego konkretnego nie mamy na oku. Spotkamy się tam z dziesiątkami interesujących ofert, a wystarczy tylko zajrzeć do wyszukiwarek prawników, grup dyskusyjnych na portalach społecznościowych oraz stron internetowych kancelarii prawnych. Poczytajmy oceny, opinie i rekomendacje, jednak zawsze przy zachowaniu odpowiedniego dystansu, gdyż nigdy nie mamy pewności, że są one zgodne z prawdą. Niech będzie to tylko narzędzie, które pozwoli nam zebrać pewne dane, nie traktujmy tego nigdy jako jedyną słuszną bazę informacji o danym specjaliście. Ważniejsze będzie bowiem to, czego dowiemy się podczas rozmowy.

Rozmowa konsultacyjna

Kiedy bierzemy rozwód adwokat powinien być przez nas dobrze sprawdzony, a pierwsze spotkanie jest to tego doskonałym momentem. Pamiętajmy, aby zadawać jak najwięcej pytań – dowiedzmy się jakie posiada doświadczenie, jak klaruje się jego staż pracy i co najważniejsze, jaka jest jego specjalizacja. Adwokat od rozwód w Gdyni, na którego postawimy, powinien specjalizować się w prawie rodzinnym, gdyż w przeciwnym wypadku, ciężko oczekiwać obycia w sprawach o tak wyjątkowym charakterze jak te rozwodowe.

Musimy wyczuć z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Podczas rozwodu jesteśmy narażeni na bardzo duży stres i rozkojarzenie, a wówczas empatia ze strony prawnika będzie dla nas na wagę złota. Ponadto, w związku ze sporą zawiłością przepisów prawnych i procedur, będziemy wymagać od niego wyjaśnień wszelkich skomplikowanych kwestii, definicji oraz poszczególnych podejmowanych kroków.

Niestety, aczkolwiek rozwody w Polsce, mają miejsce stosunkowo często. Jednak oznacza to, że rozwinęło się sporo specjalistów, którzy potrafią prowadzić swoich klientów w sprawach rozwodowych. Mając na uwadze powyższe wskazówki, z pewnością uda się nam wyłonić odpowiedniego kandydata, który doprowadzi naszą sprawę do pozytywnego dla nas rezultatu.