Bagażnik samochodowy – jaki najlepszy?

Gdy wybieramy się w dłuższą podróż z rodziną lub znajomymi, z pewnością pojawi się problem związany z miejscem w bagażniku. Większość osobowych samochodów nie ma zbyt pojemnych bagażników, więc dobrą opcją może okazać się dachowy. Jaki wybrać? Co wziąć pod uwagę wybierając się na takie zakupy?

Bagażnik od renomowanego producenta

Wybór bagażnika dachowego warto zacząć od sprawdzenia, czy nasz dach jest przystosowany w ogóle do tego, aby można było coś na nim wozić. Jeśli jest taka możliwość, warto sprawdzić, jaka jest maksymalna dopuszczalna waga. Dostępne są dwie różne metody montowania boxu lub kosza. Wszystko zależy od tego, jaki mamy typu dachu – dostępne są relingi dachowe, do których przykręca się bagażnik bazowy, czyli belki, na nich mocuje się box. Drugą możliwością jest bagażnik bazowy montowany bezpośrednio do samochodu, wtedy wykorzystuje się rynienki. To zdecydowanie dużo prostsze rozwiązanie, bo potrzebnych jest mniej elementów. Bez względu na to, jaki model wybierzemy, ważne jest to, żeby wybierać spośród bagażników od renomowanych producentów, inaczej długo nie posłużą. Otóż, thule bagażniki cieszą się dość duża popularnością i je warto mieć na uwadze. To modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są wykonane z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Dzięki temu można mieć pewność, że długo posłużą i będą gwarantowały odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale każdy bagażnik dachowy powinien mieć certyfikat jakości. To, dlatego polecane są thule bagażniki, gdyż są wytrzymałe i mają długą gwarancję. Oczywiście  tym wypadku trzeba liczyć się z nieco większymi kosztami, jednak jest to inwestycja na lata, tak więc nie ma sensu przesadnie oszczędzać.

A może box?

Obecnie to boks dachowy cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ jest bardzo przydatny, można w nim zmieścić naprawdę sporo rzeczy, jednocześnie jest praktyczny. W boksie zmieszczą się ubrania, śpiwory, kombinezony narciarskie. To bagażniki o opływowych kształtach, są zamykane na zamki, tak więc nie ma ryzyka, że ktoś nas okradnie w czasie postoju. Niestety porządny boks renomowanej marki na przykład  bagażnik Thule to koszt kilkuset złotych. Czym wyróżnia się porządny bagażnik? Przede wszystkim otwiera się w obie strony, poza tym jest odpowiednio dopasowany do wielkości samochodu oraz wytrzymałości dachu.

Wybierając bagażnik samochodowy warto mieć na uwadze to, że każdy dach ma określoną nośność. Poza tym z bagażem nie można jechać zbyt szybko, trzeba uważać na zakrętach, szczególnie, jak przewozimy dosyć ciężkie rzeczy. Wszystkie niezbędne informacje przeważnie można znaleźć w instrukcji obsługi bagażnika, więc warto się z nią szczegółowo zapoznać.