Instruktor szkolenia psów – jak nim zostać?

Miłość, pasja i powołanie do pracy ze zwierzętami chcesz przełożyć na prawdziwą pracę, w której można zarobić bardzo dobre pieniądze? Warto pomyśleć o pracy instruktora lub tresera, który zawodowo zajmuje się szkoleniem zwierząt. To bardzo interesujące zajęcie, które przyciąga coraz więcej pasjonatów czworonogów.

Z roku na rok rośnie popyt na szkolenia i zajęcia z tresury psów. Zauważamy to śledząc dane w Google Trends,  z których wynika, że nieznana i nie wyszukiwana jeszcze kilka lat temu fraza ‘szkolenie psów Warszawa’, coraz częściej pojawia się w polu zapytania Google. Świadczy to o rosnącej świadomości właścicieli psów, którzy chętnie wysyłają swoje pupile na specjalne szkolenia.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem tematyką szkoleń dla psów, rośnie także zapotrzebowanie na szkoleniowców oraz treserów, którzy takie zajęcia prowadzą. Droga do tego zawodu wcale nie jest taka długa jak mogłoby się wydawać, a zarobki całkiem przyzwoite. Jak więc zostać instruktorem szkolenia psów w Warszawie?

Kursy i szkolenia

Żeby zdobyć specjalną licencję instruktora szkolenia psów należy odbyć specjalny kurs przygotowujący do tej pracy. Takie zajęcia w Polsce organizuje co najmniej kilkanaście ośrodków i każdy z nich samodzielnie ustala zasady przyjęcia chętnych. Dla przykładu Związek Kynologiczny w Polsce wymaga, by kursant był minimum 3 lata członkiem organizacji oraz miał ponad 2 lata przepracowane społecznie. Podobne wymagania stawiają również inne organizacje.

Czego można nauczyć się na takim kursie? Największą część planu stanowią zajęcia, których celem jest zapoznanie kursanta ze wszystkimi możliwymi zachowaniami psów. To niezwykle ważne w zawodzie tresera, by podczas szkolenia psa znać jego możliwe zachowania. Tylko w ten sposób, będzie w stanie, w świadomy sposób wpływać na nie. Kursanci poznają również sposoby komunikacji ze zwierzętami, a także metod nauczania, dzięki którym psy nabywają nowych umiejętności.

Oczywiście, sama teoria to za mało, by skutecznie prowadzić szkolenia dla psów – potrzeba również dużo praktyki. Odpowiednio skonstruowany i zaplanowany kurs dla treserów zawiera również zajęcia praktyczne, podczas których kursanci wykorzystują zdobytą wcześniej wiedzy w realnych sytuacjach. To doskonałe przetarcie przed podjęcie pierwszej pracy w zawodzie.

Kto może zostać treserem?

Kiedy spojrzymy na trenerów zajmujących się szkoleniem psów w Warszawie przekonany się, że w zasadzie każdy. Są wśród nich humaniści, absolwenci politechniki, stolarze, a także byli sportowcy. Pochodzą z różnych światów i środowisk, ale łączy ich jedno – pasja do zwierząt. To tak naprawdę kluczowe kryterium, które musi spełnić kandydat na szkoleniowca psów.

Dodatkowo przyda się również chęć uczenia się nowych rzeczy. Edukacja i szkolenie psów zmieniło się mocna w ciągu ostatnich kilku lat, dlatego chcąc odnosić sukcesy w tej dziedzinie należy nieustannie podnosić swoje umiejętności i zdobywać kolejne kompetencje. Internet i półki w księgarni pełne są wartościowych materiałów na temat zachowań zwierząt oraz metod ich nauczania. Wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Pierwsza praca w zawodzie

Znalezienie zatrudnienia w branży tresury psów nie powinno być problemem. Na rynku funkcjonuje wiele szkół i psich przedszkoli, które chętnie przyjmują w swoje szeregi nowych pracowników. Alternatywą jest założenie własnej działalności, w ramach której wykonywać będziemy szkolenia psów w Warszawie, Krakowie, czy też Poznaniu – usługa ta cieszy się największym powodzeniem w dużych miastach.